вторник, 28 ноября 2017 г.

Фізкультхвилинка для веселих перерв


Заходи в нашій школі






Нестандартні уроки музики

ТВОРЧА РОЗРОБКА НЕСТАНДАРНОГО УРОКУ
 ДЛЯ 3-ГО КЛАСУ
СПІВУЧА МУЗИКА ВОДИ


ПІДГОГУВАЛА:
вчитель музичного мистецтва
Ільківської
загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів
 Мосурган оксана іванівна
спеціаліст вищої категорії
                                                                                                   Ільківка 2017
Творча розробка нестандартного уроку музичного мистецтва
на тему: СПІВУЧА МУЗИКА ВОДИ
Мета уроку:  сформувати у дітей цілісні уявлення про взаємозв’язок музики і води на прикладах класичної, дитячої та естрадної музики, з частковим включенням елементів сучасної академічної музики та важкого року.
Завдання уроку:
навчальні: ознайомити дітей з результатами дослідження впливу музики на структуру води у художньо-образній формі; активізувати слухання сприймання музики засобами словесних образних порівнянь; закріпити елементарні знання про творчість Едварда Гріга;
розвивальні: формувати навички чистого інтонування мелодії голосом й ансамблеві навички в інструментальному музикуванні; розвивати співоче дихання, тембровий слух й чуття ритму; спонукати дітей до творчості засобами ігрових ситуацій; збагачувати музичний досвід дітей;
виховні: активно залучити дітей до надбань української й світової музичної культури; виховувати слухацьку увагу; виховувати музично-естетичні смаки та вподобання.
Репертуар: "Віхола віяла” (дитячий ігровий фольклор, музика й адаптований текст Ковальчук І.), "Дощик” (музика і вірш Н.  Май), "Струмочок” (музика Е. Гріга), "Музика води” (музика Джеймс Хорнер з к/ф "Титанік”, аранжування для дитячого музикування Ковальчук І.).

Аудіоматеріали: аудіозаписи звуків води: морські (океанські) хвилі; душ; краплі; дощ; бульбашки.

Відеоматеріали: відеокліп "Над цими краплями води…” (режим доступу в мережі Інтернет: http://www.youtube.com/watch?v=bLfv3tOSWz8); відеокліп "Мандрівка краплини води в мініатюрі” (режим доступу в мережі Інтернет: http://www.youtube.com/watch?v=BtxlkZc7c4s).
Обладнання: фортепіано, мультимедійна презентація,  комп’ютер, DVD-диск з аудіо- та відеоматеріалами до уроку, декоративні паперові сніжинки з надписами – назвами "водяних” явищ (фонтан, море, водопровідний кран, дощ), портрет композитора Едварда Гріга, трикутник, 10-15 пляшечок (наповнених водою до половини), 10-15 соломинок (відповідних до розмірів пляшечок з водою), водяний свищик.
Хід уроку.
Я:
Актуалізація знань.
Вітаю Вас, діти. Сьогодні наш урок присвячений темі води, наприкінці якого всі ми дізнаємось про те, яким же чином пов’язані між собою вода і музика. А для початку пригадаймо, у яких природних станах існує вода? (вислуховую відповіді дітей). Так, у рідкому, твердому і газоподібному, простіше кажучи, у вигляді краплинок, сніжинок і хмаринок. Велика вода починається з маленької краплинки, яка в морози дуже швидко перетворюється на сніжинку. Саме сніжинка, звичайна сніжинка, допомогла вченим різних країн світу пересвідчитись в тому, що вода чує і запам’ятовує кожен наш звук, кожне наше слово. А японський вчений Емото Масару довів, що вода заряджається певною енергетикою під дією музики. Так, якщо краплинам води дати "послухати” різну музику і потім їх заморозити, то з них вийдуть сніжинки різної форми, а якої саме, ви дізнаєтесь, як тільки переглянете відеокліп. Тож, увага на екран…

Перегляд відео кліпу («Над цими краплями води…»)
Потім дітям демонструються приклади кристалів води, після різного впливу.
                                           ФОТОГАЛЕРЕЯ


1. Кристал дистильованої води, не підданий ніякій дії.
2. Джерельна вода
3. Антарктичний лід.
4. Так виглядає кристал води, що прослухав «Пастораль» Бетховена.
5. Кристал, що утворився після прослуховування важкої рок-музики.
6. Кристал після дії слів «Ти — дурень», дуже схожий на кристал після дії важкої рок-музики.
7. Слово «Ангел».
8. Слово «Диявол».
11. Після слів: «Я тебе уб’ю» .
16. Після церковної молитви.
Плістичне інтонування.     
Я:
Декілька найкрасивіших сніжинок, над якими прозвучала якісна та добра музика, завіяло сніговою віхолою і до нас на урок (я показую декілька декоративних паперових сніжинок). В кожній з цих сніжинок заховано слово – назва явища, що пов’язане з водою. До кого з Вас сніжинка прилетить, той і покаже відповідне "водяне” явище за допомогою рухів і, можливо, звуків, але не промовивши ні слова, а клас – відгадає це явище. Тож, заспіваймо разом  завіємо віхолою на першу сніжинку…


Розспівування.         Діти разом з і мною виконують співанку "Віхола віяла” з відповідними рухами, співаючи наприкінці такі слова "…сніжинку в долоні злови!”. За кожним рахунком ("Раз”, "Два”, "Три”) діти дмухають на сніжинку так, щоб вона поворухнулась. Потім я  підкидаю паперову сніжинку вгору, аби та прилетіла до когось з дітей. Ігрова ситуація з показом "водяного” явища повторюється чотири рази (відповідно до кількості сніжинок).
(Співанка за кожним разом виконується як розспівка: по напівтонах від Ре – мажору до Фа –мажору. Наостанок діти ловлять сніжинку зі словом "Дощ!!!”).
Я: Дощ – знайоме водяне явище для кожного з нас. В усі часи явище дощу надихало композиторів на написання різноманітної музики: і веселої, і сумної, і грайливої, і журливою. А скільки пісень написано про дощ, одна з них знайома і вам – це пісня сучасного українського композитора Наталії Май, що має назву… ("Дощик”). Вірно, а перед тим, як ми виконаємо цю пісню, нагадайте, будь-ласка, яким голосочком слід співати про дрібний дощик, під яким діти швидко зростають?.. (орієнтовні варіанти відповідей дітей: дзвінким, легким, тоненьким тощо).
  Вокально-хорова робота:
Я працюю с  дітьми над піснею "Дощик” Н. Май, орієнтовно, у такому порядку:
 1) граю на фортепіано тільки мелодію і пропоную дітям виконати пісню внутрішнім голосом (про себе);
2) нагадую текст пісні і даю орієнтовне звучання першого звука мелодії (виконання);
3) найактивнішим учням пропоную виконати фрагменти пісні соло з використанням ігрового прийому "Впізнай за голосом”, після чого діти усім класом виразно виконують пісню від початку до кінця з відповідними до тексту рухами.
Гра "Впізнай за голосом»      використовується з метою розвитку у дітей тембрового слуху, урізноманітнення процесу розучування пісенного матеріалу і прослуховування дітей соло та у невеличких ансамблях. Серед учнів обирається дитина – я назваю її Першим солістом, який виконує фрагмент пісні (скажімо, перший куплет), після чого підходить до учителя, розвертається спиною до класу і закриває очі. Другий куплет я жестом пропоную виконати іншій дитині – Другому солісту, а Перший соліст визначає на слух, кому ж з однокласників належить голос. За таким же принципом Другий соліст впізнає на слух голос Третього соліста, а Третій – голос Четвертого тощо. Солістів можна також обирати не по одному, а по двох, трьох, чотирьох (водночас, закріплюючи поняття "дует”, "тріо”, "квартет”).
      Я: Дощик весело так лив – вмить калюжки утворив!
 Одна з тих калюжок потекла вузенькою гірською доріжкою по дрібних камінчиках і перетворилась на маленький струмочок. "Струмочок” – це й назва фортепіанної п’єси, яку ми  прослухаємо.   Слухайте уважно та визначить, чи скрізь струмочок бринів високо в горах, чи, можливо, з ним трапились якісь перетворення, пригоди? Якщо так, то які саме?.. (орієнтовні варіанти відповідей дітей: коли музика звучала у верхньому регістрі – струмок біг гірськими доріжками по маленьких камінчиках, а коли музика заграла низькими звуками – струмок, можливо, скотився з гори до темного лісу або до якоїсь чудернацької печери; спочатку струмок був тоненьким та дуже слабеньким, тому і бринів він тихо, а потім струмок підхопив з собою ще декілька калюжок, став великим, широким і забринів набагато гучніше, добіг до обриву й загримів з нього водоспадом вниз тощо).
Слухання музики:
(Звучить фонозапис фортепіанної п’єси Е.Гріга "Струмочок”).
 По закінченні виконання я  вислуховую та уточнюю відповіді дітей.
Я: Твір "Струмочок”, який ви щойно послухали і трішки пофантазували на його тему, був написаний більше ста років тому назад відомим композитором з Норвегії Едвардом Грігом (демонструю портрет).
До речі, деякі його твори ви вже чули на попередніх уроках, згадайте які саме і з якої сюїти? (орієнтовні варіанти відповідей дітей: "Ранок” та "У печері гірського короля” з сюїти "Пер Гюнт”).
Я: Так! А у п’єсі "Струмочок” Едвард Гріг зобразив красу гірського струмочка, і завдяки таланту цього композитора "Струмочок” забринів звуками фортепіано й на нашому уроці.
Вода завжди надихала і продовжує надихати багатьох композиторів на написання доброї і красивої музики. Сьогодні у нас вже лунала музика про воду: це і співанка про снігову віхолу, і пісенька про дощик Наталії Май, і п’єса "Струмочок” Едварда Гріга. Але ж ще є музика самої води: різні водяні явища звучать по-різному, і тепер настав час перевірити, чи впізнаєте ви ці явища лише за звуком? Готові?.. Тоді, слухаймо…

(Звучать аудіозаписи звуків води).
Діти слухають аудіозаписи звуків води і визначають "водяні” явища на слух. Закінчую слухові загадки на звучанні бульбашок, адже саме ці звуки безпосередньо використовуватимуться у музикуванні.
Музикування.  
Я:  Бачу, слух у вас відмінний, усі звуки водяні впізнали (або майже всі – залежно від ситуації)! Діти, пригадайте, на яких інструментах можна відобразити звучання краплинок? (орієнтовна відповідь дітей: на трикутниках). А що нам допоможе заграти бульбашками? (орієнтовна відповідь дітей: пляшечки з водою і соломинками ) Чудово! А як же нам зробити справжній дощ, тут, прямо в класі і залишитися, при цьому, абсолютно сухими? (орієнтовна відповідь дітей: повільно й акуратно перевертати дощовицю). Тож, перейдемо до гри: починають у нас трикутничок…

 Дощовиця (інші назви: рейнстік, від англ. rain stick – "палиця дощу”; дерево дощу; посох дощу; дощова флейта) – музичний інструмент роду ідіофонів; довга порожня щільно закрита по торцях труба з внутрішніми перегородками, що розташовані по всій довжині, частково наповнена дрібними сипучими наповнювачами (крупа, насіння, дрібні камінчики, бісер, тверді гранули тощо). Перегородки утворюють всередині труби спіраль і можуть бути виконані з шипів рослин, булавок, зубочисток тощо. При вертикальному перевертанні дощовиці її наповнення пересипається крізь спіральні перешкоди, відтворюючи звук, схожий на шум дощу. Дощовиця, або рейнстік, прийшов до нас з Чілі та Перу. Там цей інструмент використовувався в якості культового для закликання дощу. Традиційний рейнстік виготовляється з висушеного на сонці довгого кактусу. Рейнстік повільно перевертають на 180° по вертикалі, аби сипучий наповнювач переміщувався поступово, створюючи звуковий ефект дощу. Звуком рейнтсіку можна керувати, змінюючи швидкість та кут нахилу або повільно виконуючиі кругові рухи навколо осі, а також використовуючи його в якості шейкеру задля відтворення ритмічних малюнків.
Перед початком виконання я уточнюю з дітьми, як кожна група інструментів гратиме (який ритмічний малюнок відтворюватиме і на яку частину музичного супроводу). Нагадую дітям, що наприкінці всі інструменти грають разом, але кожна група інструментів відтворює свій ритмічний малюнок. Я  виконую на фортепіано супровід до "Музики води”, а діти музикують за заданою схемою.
Музично-ритмічні гра «Дмухнув, дмухнув морозець»
Діти стають в «струмочок». Я граю на ф-но відповідну музику, а учні парами по черзі пробігають під «ворітьми» рук ведучої пари. Музика обривається, ведучі опускають руки (дмухнув мороз, водичка замерзла). Кого спіймали—виходить з гри.
Підсумок уроку:
Я: Ось на такій водяній ноті наш урок підходить до свого завершення. Діти, скажіть, а ви зрозуміли, яким же чином пов’язані між собою музика та вода? (орієнтовні відповіді дітей: музика впливає на саму воду, її красу; недобра музика руйнує красу замороженої води, а добра – перетворює краплинки на симетричні та ідеальні сніжинки; про воду написано багато музики; ми співали пісню про дощик і слухали музику про струмочок; і самою водою можна відтворити цікаві звуки та поєднати їх у музику тощо).
Пам’ятайте, людина складається на 90 відсотків з води, а вплив негативних слів, поганого настрою та ворожнечі на воду ми сьогодні побачили та зрозуміли. Побажаємо один одному здоров’я і добра!
А попрощатись з усіма хочеться віршованою "Мандрівкою краплини води в мініатюрі” – увага на екран!
Маленька прозора краплинка
Води великої частинка,
Наповняться краплею ріки,
Зволожаться слізьми повіки,
Відображує краплина все, що єсть навколо,
І в природі всі краплинки мандрують по колу.
Парой в небо піднімаються до небес хмаринки,
Взимку пір’ячком спадають до землі сніжинки,
Холод краплі перетворює у твердий льодок,
А в теплі краплинки тануть і бринить струмок,
Прямуючи до моря із піснею дзвінкою,
Аби із моря знову парою легкою
Аж до небес здійнятись,
Аби по колу знову до моря повертатись.
Хай доброю молитвою водичка освящається,
Хай краплею священою весь світ наш очищається!

Перегляд відеокліпу "Мандрівка краплини води в мініатюрі”. Після перегляду усіх діточок можна окропити свяченою водичкою. На здоров’я, на добро!           



                         

Мультиплікаційне відео



Відео до уроків


Методичні прийоми на уроках музичного мистецтва

Методичні прийоми, інтерактивні вправи, ігри на уроці музичного мистецтва

·         Світлофор настрою
У кожного учня — сигнальна картка (з одного боку зелена, зі звороту — червона). Учитель пропонує дітям за допомогою цього «світлофора» визначити, з яким настроєм вони завітали на урок.

Учитель висловлює побажання, щоб гарний настрій не залишив учнів до кінця уроку. Якщо ж настрій кепський, пропонує працювати на уроці так, щоб він поліпшився.

·         Продовж пісню
Учитель виконує вступ до пісні, що діти вчили раніше. Учні повинні згадати її та продовжити (співати). Якщо вони не можуть пригадати, то вчитель їм допомагає.


Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів

·         Інтелектуальна розминка
Учитель починає речення й кидає м’ячик учневі, який повинен його закінчити. Якщо той зволікає з відповіддю, то може передати м’ячик іншому учневі, який має продовжити речення.
·         Листоноша
У класі обирають «листоношу», який допомагатиме вчителеві. Він має перед уроком розкласти на кожну парту номери «будинків» та по одному запитанню з розділу «Музична грамота».

Учні, прочитавши запитання, повинні дати на них відповіді. Якщо хтось потребує допомоги, то «листоноша» приносить конверт із листом, на якому під відповідним номером «будинку» зазначено правильну відповідь на запитання. Учень повторює визначення та має змогу також дати правильну відповідь.

·         Знайди місце приземлення
На кожній парті — паперовий парашут, на якому записано незакінчені вирази з музичної грамоти, що вивчали на попередньому уроці.

На дошці відведено місця для «приземлення». Кожен парашут слід «посадити» в свій квадрат, тобто туди, де записано правильне продовження виразу.

·         Музична квітка
Учні об’єднуються в команди. Учитель розташовує на дошці паперову квітку, на пелюстках якої містяться визначення понять і термінів без їх назв.

Наприклад:
- колектив музикантів-інструменталістів, об’єднаних для спільного виконання різних за характером музичних творів,— це…
- оркестровий вступ до опери, балету, кінофільму — це…
- літературна основа опери, балету — це…
- найскладніший музичний жанр, у якому поєднано поряд із музикою та літературою елементи хореографії, театрального й образотворчого мистецтва,— це…

Спікер кожної команди (ряду) обирає пелюстку, і всі члени команди під час обговорення доходять спільної думки щодо відповіді, яку висловлюють учителеві.

·         Подорож літаком
Учитель пропонує учням здійснити уявний політ, запрошуючи їх на облавок «літака». Перед «злетом» діти заповнюють «митні декларації» — кросворди, що є у кожного на парті (наприклад, кросворд «Засоби виразності»). Під час цієї роботи звучить фрагмент музики, пов’язаний з темою уроку.

Помічники вчителя — «стюардеси» — допоможуть перевірити правильність заповнення «митних декларацій».

·         Розрізане доміно
Учням роздають картки, на половині яких записано початок пісні, а на решті — закінчення. Учень, який отримав картку з початком пісні, починає співати, а той, у кого картка з продовженням,— завершує фразу.

Наприклад:
- «Гей, там на горі, Січ іде…— …Гей, малиновий стяг несе»;
- «Ой на горі…— …та й женці жнуть»;
- «Ой чий то кінь стоїть…— …що сива гривонька»;
- «Грицю, Грицю…— …до роботи»;
- «Ой є в лісі…— …калина»;
- «Ой хто, хто…— …Миколая любить»;
- «Їхав козак…— …за Дунай».

Потім учитель пропонує визначити, які з цих пісень належать до козацьких.


Сприйняття та первинне усвідомлення учнями нового матеріалу

·         Зроби дослідження
Учні повинні уважно поглянути на нотний запис пісні та дослідити музичні знаки, що вони бачать (називають: скрипковий ключ; розмір; реприза; тривалості нот — восьмі, шістнадцяті з крапкою, половинні, четвертні, восьмі та четвертні; паузи; ліги; вольти; знаки альтерації; реприза; затакт; двочастинна форма).

·         Афіша
Учитель запрошує учнів на прем’єру балету П. Чайковського. Пропонує прочитати афішу, у якій зашифровано назву балету (наприклад: «Ерпоукпенглюшлдкажт»; відповідь: «Попелюшка»).

Учні завдяки вчителеві подумки відвідують філармонію (Київську національну оперу, Театр опери й балету у Львові та ін.). Він розповідає про історію створення установи, репертуар (що слухатимемо, переглядатимемо), супроводжуючи розповідь слайд-презентацією.


Застосування учнями знань у нових умовах із метою формування вмінь

Учні утворюють дві команди. Після прослуховування музичного твору учасники команди повинні схарактеризувати його якомога докладніше: лад, характер, мелодія, темп, тембр, динаміка, форма твору, виконавці, лад, жанр музики, настрій...


Перевірка розуміння та корекція засвоєння учнями нового матеріалу

·         Продовж речення
Учитель починає, учні продовжують його думку.

·         Музичний магазин
Учитель пропонує учням уявити, що вони в музичному магазині, де їхні знання — це «товар», а вчитель — «покупець». За кожну правильну відповідь діти отримують фішку («гроші»). Чим більше їх зберуть, тим вищою є оцінка.

·         Випереджальне завдання
Учні утворюють чотири групи: «Театрознавці», «Музикознавці», «Біографи», «Журналісти». Кожна група отримує інформацію для опрацювання та опанування на рівні, достатньому для обміну цією інформацією з іншими.


Аналіз прослуханого музичного твору

·         Ланцюжок
Учні відповідають по черзі одне за одним, використовуючи орієнтовні таблиці емоційно-естетичних визначень музики.

Наприклад:
- Поміркуйте, якою є емоційна характеристика музики.
- У якому темпі звучить музика?
- Якою є емоційна характеристика динаміки?

·         Навчаючи — учуся
Учні класу утворюють кілька команд, які обирають:
- спікера (головуючий, який зачитує завдання групи; пропонує учасникам групи висловитися по черзі; за згодою групи визначає доповідача; підбиває підсумки робити групи);
- секретаря (робить стислі розбірливі записи результатів своєї групи; як член групи має бути готовим висловити думку групи під час підбиття підсумків або допомогти доповідачеві);
- посередника (стежить за часом і бере активну участь у роботі);
- доповідача (чітко висловлює думку, якої дійшла група; доповідає про результати роботи групи).

·         Піймай помилку
Необхідно дати правильну відповідь на запитання: один учень відповідає, а решта уважно слухають і виправляють, отримуючи за це додатковий бал.

Орієнтовні запитання
- Як виникла опера?
- Чи може бути опера без лібрето?
- Які музично-театральні жанри тобі відомі?
- Які види мистецтва вони поєднують?
- Яку роль у виставі відіграють музичне, літературне, театральне, хореографічне, образотворче мистецтво?


Приклади домашніх завдань

·         Намалюй ілюстрацію до музичного твору
·         Мої музичні враження

Учні під час канікул створюють колекцію улюблених творів, записавши до зошита назви творів, що сподобалися (запам’яталися).

Тиждень музичного мистецтва

З 19 по 23 лютого в нашій школі проходив тиждень музичного мистецтва під час якого  проходили дні класичної музики, перегляд муз...